BİYOGRAFİ

Yönetmen

1961 doğumlu Ezel Akay, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’da Villanova Üniversitesi’nde tiyatro öğrenimi gördü.

İFR’nin kurucu ortağı olarak film prodüksiyonu sektörüne girmeden önce reklam metin yazarlığı, tiyatro yönetmenliği ve oyunculuğu, yapım asistanlığı ve amirliği yaptı. İFR’nin kuruluşundan bu yana, aralarında son on yılın unutulmazlarından “İş Bankası-Sağduyu”, “İş Bankası-Atatürk”, “Telsim-Çıldıran Müdür” filmlerinin ve son dönemde de “Kredi Kart-Migros”, “Mio-Türkiye’ye Doğan Temizlik Güneşi”, “Pimapen” ve “Microsoft-Korsan Yazılım” gibi son dönem filmlerinin de yer aldığı 1000’den fazla reklam filmine yönetmen olarak imza attı.

1996 yılında Derviş Zaim ile “Tabutta Rövaşata” filminin yapımcılığını üstlendi. Film yurt içi ve yurt dışı birçok festivalde ödül kazanırken uluslararası alanda en çok ödül alan yerli film unvanını elde etti. Daha sonra genel yapım sorumlusu olduğu ve yönetmenliğini Yeşim Ustaoğlu’nun yaptığı “Güneşe Yolculuk” filmi Berlin Film Festivali de dahil yerel ve uluslararası birçok festivalde ödül kazandı. 2001 yılında yapımı gerçekleştirilen ve yönetmenliğini Semir Aslanyürek’in üstlendiği, başrollerini Hülya KoçyiğitTuncel Kurtiz ve Aykut Oray‘ın paylaştığı “Şellale” filminin de yapımcılarından olan Ezel Akay, 2004 yılında yapımı tamamlanan Ahmet Uluçay’ın yönettiği, yurt içi ve yurt dışı festivallerde birçok ödül kazanan “Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak” adlı sinema filminin de genel yapım sorumluluğunu üstlendi.

Ezel Akay, 2004 yılında başrollerini Haluk BilginerÖzcan Deniz ve Demet Akbağ’ın paylaştıkları, Levent Kazak‘ın senaryosunu yazdığı, “Neredesin Firuze” filmiyle de yönetmenliğini üstlendiği ilk uzun metrajlı sinema filmine imzasını attı.

En son olarak 2006 yılında vizyona giren, yine Levent Kazak‘ın yazdığı, başrollerini Haluk Bilginer ve Beyazıt Öztürk‘ün paylaştıkları “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filminin yönetmenliğini yaptı.

20 Kasım 2009 tarihinde vizyona girecek olan son filmi 7 Kocalı Hürmüz’ün çekimlerini bitirdi.

Galip Derviş adlı dizide Hamdi “Fil Hamdi” Dönmez karakterini canlandırdı.

2007 yılında Haldun Çubukçu ile birlikte Yargu isimli tarihi kurgu romanı yazdı. Ezel Akay tarafından Anadolu Ortaçağı üçlemesi olarak tasarlanan kitap Selçuklular ile Moğollar arasındaki güç mücadelesini anlatmaktadır.

Ezel Akay halen, kurucu ortak sıfatıyla İFR A.Ş. bünyesinde yönetmenlik ve yapımcılık yaparak kariyerini sürdürmektedir.

FİLMLERİ

YÖNETMEN

 • 2019 – 9 Kere Leyla
 • 2014 – Küçük Kara Balıklar
 • 2012 – F Tipi Film
 • 2011 – Bir Zamanlar Osmanlı
 • 2009 – 7 Kocalı Hürmüz
 • 2009 – Her şeyin Bittiği Yer
 • 2006 – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
 • 2004 – Neredesin Firuze

SENARİST

 • 2019 – 9 Kere Leyla
 • 2012 – F Tipi Film
 • 2006 – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?