Biyografi

Müzisyen

1950 doğumlu Ayhan Sicimoğlu, Türkiye’nin en önde gelen perküsyon sanatçılarından biridir. Talas Amerikan Okulu ve Tarsus Amerikan Koleji’ndeki eğitiminden sonra  Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olmuştur.

Üniversiteden sonra fotoğraf ve film bölümlerinde okumak için İngiltere’ye gitmiştir. Daha sonra moda fotoğrafçılığı yapmak için Roma’ya gitmiş ve dört sene orada yaşamıştır. 1981’de döndükten sonra da New York’a yerleşmiştir.

Latin çevrelerinde bir çok kişi ile çalışmış ve eğitmenlik yapmıştır. 7 sene sonra şu anda da performans sergilediği grubu Ayhan Sicimoğlu & Latin All Stars’ı kurmuştur. Portekizce, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca bilir ve müziğini “Akdeniz Latin” olarak tanımlar.

Ayhan Sicimoğlu, müzik ve sanatla geçirdiği yaşamında, bulunduğu şehirlerde funk, latin, pop gibi değişik türlerde performanslar sergilemiştir. Üniversite yıllarından tanıştığı Mazhar Alanson, Fuat Güner, Özkan Uğur, Galip Boransu gibi isimlerle 1970’li yıllarda İpucu Beşlisi adlı bir funk grubu kurmuşlar ve bir müddet Seyyal Taner ile çalmışlardır. HeyecanlıHop Otur Hop Kalk gibi dönemde ses getiren şarkılarda Ayhan Sicimoğlu’nun düzenlemeleri mevcuttur. Grubun düzenlediği şarkılar arasında yer alan Ele Güne Karşı, daha sonra MFÖ grubunun kült şarkılarından biri haline gelecektir. Grubun 1970’lerin sonunda dağılmasının akabinde Ayhan Sicimoğlu kariyerine ağırlıklı solo olarak devam etmiştir. İlerleyen yıllarda MFÖ grubunun popüler şarkılarından olan Peki Peki Anladık parçasının, Ayhan Sicimoğlu’na ithaf edildiği yakın arkadaşı Mazhar Alanson tarafından açıklanmıştır.

“Afro-Cuban Percussion Workshop” okulunu kurdu ve Afrika, Peru and Küba’ya geziler düzenledi. Küba’ya ikinci kültür ziyareti ona CnnTürk, Tv8, Skyturk ve BlooombergHT’de yayınlanan “Renkler” dizilerini getirdi.

2006 yılında Friends&Family adını verdiği ve Kolombiyalı Rodrigo Rodriguez, Kübalı trompetçi Amik Abdel Guerra Ling Long; Perulu Cesar Correa, Fahir Atakoğlu, Aydın Esen, Özkan Uğur, Uğur Yücel, Mirkelam ve kızı soprano Ayşe Sicimoğlu ile çalıştığı bir albümü bulunan sanatçı, halen performanslarına, radyo ve tv programlarına devam etmektedir.

KİTAPLARI
  • 2019 – Kargadan Başka Kuş Tanımam
  • 2018 – Hastasıyım
  • 2013 – Renkli Masallar