BİYOGRAFİ

Girişimci, Fütürist

1962 doğumlu Alphan Manas, 1983 yılında Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1987 yılında New York Eyalet Üniversitesine (SUNY) bağlı F.I.T. (Fashion Institute of Technology)’den Üretim Yönetimi konusunda lisansüstü diplomasını aldı. 1994 yılında Harvard Business School‘da OPM’e (Patron, Yönetici Programı) katıldı. 1986 yılında Tenba‘nın New York fabrikasında Üretim Müdürü olarak çalıştı.

1987 yılında Fortune 500’e dahil Vicks Corp.’a bağlı, Sears, K-Mart ve JC Penny gibi zincir devlere dünya çapında hazır giyim üretimi yapan Colonial Corp.’un Ülke Müdürü olarak Türkiye’ye döndü.

1988 Şubat ayında OT-VT (Otomatik Tanıma & Veri Toplama; yeni adıyla Nesnelerin İnterneti) alanında çözümler sunan Exim’in kurucu ortağı oldu. Aynı zamanda şirketin 10 yıl da Genel Müdürlüğünü yaptı. 2005 yılında Deloitte Fast 50 programı ile, Türkiye’nin son beş yılda en hızlı büyüyen 39 teknoloji şirketinden biri olan Exim, aynı yıl Fast 500 EMEA programında sıralamaya katılan 500 uluslararası şirket içerisinde 185. oldu.

1997 sonrası Teknoloji Holding‘in tüm şirketlerinin kurucu ortağı oldu. Bunların arasında dünyanın en büyük EFT-POS üreticisi Ingenico‘nun Türkiye distribütörü ve bölgesel çözüm ortağı Planet ve Üçüncü Parti Kredi Kartı/Debit Kart/EFT-POS Hizmeti veren Universal Kart Hizmetleri ve Bilişim sektörüne hizmet veren Teknik Servis şirketi Teknoser de bulunmaktadır.

Teknoloji Holding ile: – İran’da Eniac-Tech ’i, Ukrayna’da Technology Ukraine ve Mısır’da Technology Egypt ’i kurdu. Türkiye’de de yazılım şirketi Veriset ’in satın alınmasında yer aldı. 

Teknoloji Holding’in kurmuş olduğu ortaklıklarda Murahhas Üye olarak aktif görev aldı. Bunlar: 1999 yılında Çukurova Holding, KVK ve Genpa ile kurulan GPRS öncesi hizmet veren Mobil Data Operatörü Mobicom; 2000 yılında Ericsson ortaklığıyla kurulan, Türkiye ve MENA ülkelerine telefon santrali ve benzeri Ericsson çözümleri satan CPG; 2001 yılında Telenity firması ile %50-50 ortaklıkla kurulan PayPal’e rakip olmayı hedeflemiş fakat Türkiye’de GSM operatörlerinin engeline takılan Mobil Ödeme Servisi Sağlayıcısı m.Pay; Otomatik Sayaç Okuma ve Telemetri Sistemleri Servis Sağlayıcı hizmeti vermek üzere KVK ve Teknoloji Holding ortaklığıyla kurulan Sayot ve Turkcell ile Teknoloji Holding ortaklığıyla kurulan Çocuk TV’si DigiKids ‘dir.

Teknoloji Holding’in hem kurucu ortağı hem de Yönetim Kurulu Eş-başkanı olarak 18 yıl grubun ‘İş ve Pazar Geliştirme’ faaliyetlerini bizzat yürüttü.

2006 yılı Şubat ayında Teknoloji Holding’de yer alan yedi şirketi bünyesine alarak ayrıldı ve merkezi Hollanda’da bulunan Brightwell Holdings BV’yi kurdu. Brightwell Holdings BV olarak 24 şirkete yatırım yaptı.

Brightwell Holdings BV’de kurduğu Maya Enerji’yi 555 MW kurulu güç ve lisans ile birlikte 2 yıl içinde Borusan Enerji’ye sattı.

Seri ve İnovatif Girişimci olarak 10‘dan fazla sektörde;
Teknoloji Holding ile, Tasarım Hizmetleri şirketi T-Design (bugün Arman Tasarım adıyla iş yaşamında devam etmektedir.), 90’lı yıllar/2000’in başında çocukların/gençlerin sevgilisi TV oyunu Hugo‘nun yapım şirketi Konsensusİddaa (Inteltek) ve Bilyoner,
 Brightwell Holdings’de 24 şirket ve
 Şu anda yatırımı olan 2 şirket dahil toplam 45 şirkette, 60‘dan fazla kişiyle ortaklık kurdu.

En az 20 tane şirket birleşmesi/evliliği görüşmesini bizzat yürüttü. Kurduğu veya Murahhas Azası olarak bizzat İş Modellerini oluşturduğu şirketlerin değerleri 1 milyar USD‘ye ulaşırken, yıllık ciroları toplam 4 milyar USD’yi geçmiştir.

Yurt dışında Eclipse AviationHeuliez/ MIA Electric CarSynergethic/ Tilter Electric CarThink Electric Car ve SAAB‘ın satın alınması için teklif verdi. Synergethic/ Tilter Electric Car‘ın satın alınması sürecini yönetti ve ortak oldu.

POZİSYONLAR, ÖDÜLLER VE ÜYELİKLER
 • 1985 yılında 57. Topçu er Eğitim Tugayında kısa dönem askerlik yaptı. ‘Er Yerleştirme Sınavlarının Bilgisayar Kontrollü Test Sistemine Taşınması‘ çalışmasıyla Başarı Armağan Beratı aldı.
 • 1996 yılında ABD’de Yöneticilere seminer ve 453 kitapla en büyük yönetim desteği veren American Management Association‘a üye oldu. Kurumun o yıllardaki en önemli kitaplarından biri olan ‘İş Hayatında İnsan Üslupları’ kitabının Exim, E&E ve Hewlett Packard firmasının sponsorluğunda basılmasını sağladı.
 • 2004 yılında World Future Society (Dünya Fütüristler Birliği) Türkiye Başkanı oldu.
 • 2005 yılı Kasım ayında Kamboçya’nın İstanbul Fahri Başkonsolosu oldu. Aralık 2009’da ise Kamboçya Devlet Nişanı aldı.
 • 2006–2007 yılları arasında TÜBİTAK-MAM’ın Enerji, Kimya ve Çevre Enstitü’leri Danışma Kurulu Üyeliğini yaptı.
 • 2007 yılında Boren (Bor Enstitüsü) Danışma Kurulu Üyeliği yaptı.
 • 2007 yılında Millenium Project’in Türkiye kurucusu oldu. Birleşmiş Milletler Üniversitesi Milenyum Projesi, dünya çapında uluslararası organizasyonlar, hükümetler, kurumlar, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerde çalışan bilim adamları, planlamacı stratejistler ve fütüristlerden oluşan bir (think thank) Danışma Kuruludur.
 • Temmuz 2009’da TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyesi oldu. Bu görevi halen devam etmekle beraber, kurumdaki kimliğiyle üniversitelerde ‘Girişimcilik, İnovasyon ve Gelecek‘ konularında konferanslar veriyor.
 • 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Jeotermal Ensititüsü Danışma Kurulu Üyeliğine seçildi.
 • Kasım 2015’de Işık Üniversitesi İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi Danışma Kurulu‘na seçildi.
 • Şubat 2016’da TİM‘e (Türkiye İhracaatçılar Meclisi) İnovasyon ve Girişimcilik Danışmanı olarak atandı. Bir yıl süre ile bu görevi sürdürdü.
 • Nisan 2016’da İHKİB‘e (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) İnovasyon Danışmanı olarak atandı. Bir yıl süre ile bu görevi sürdürdü.
DERNEKLER VE SOSYAL SORUMLULUK ÇALIŞMALARI
 • 2004 yılında İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü.
 • 2005 yılında Türkiye Fütüristler Derneği Kurucu Başkanı oldu. 2008 yılından beri bu derneğin Onursal Başkanlığı görevini yürütüyor.
 • 2005 Eylül ayında ABD’de bulunan, şehirlere göçü azaltmak için tarım, üretim ve yerleşime yönelik çözümler üreten, Institute of Ecolonomics‘in Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi ve bu görevini 2008 yılına kadar sürdürdü.
 • 2007-2008 sezonunda Göztepe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı. Yönetim Kurulu üyeliği süresince bayan voleybol takımının sorumluluğunu üstlendi ve takım 2. Lige yükseldi.
 • Haziran 2009’da İSGİD (İstanbul Girişimciler Derneği) kurucusu ve yönetim kurulu üyesi oldu. Bu görevini bir yıl süreyle sürdürdü. Akabinde dernek üyeliğini de bıraktı.
 • 2009 yılında Mensa High IQ Society Türkiye başkanı ve Mensa Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Derneği Kurucu Başkanı oldu.
 • 2011 yılında üyesi bulunduğu TÜSİAD‘da Fütürizm Düşünce Grubu Başkanlığı yaptı.
 • 2011-2014 yıllarında ESİAD (Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği) 2 dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
 • 2013 yılında merkezi San Fransisco’da bulunan dünyanın en yaygın Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum’un Türkiye uzantısı Keiretsu Forum İstanbul‘un Kurucu Başkanı oldu. Yönetim Kurulu Başkanlığını 2 yıl sürdürdü.
DİĞER ÇALIŞMALARI
 • 2006 ve 2007 yıllarında Forbes Dergisi’nde, 2008 ve 2009 yıllarında Businessweek Dergisi’nde köşe yazarlığı yaptı. 2006 yılından beri hem Dünya Fütüristler Birliği yayın organı FUTUREtakes‘in Editörlüğünü 5 yıl boyunca yaptı. Çeşitli yayın organlarında çıkan yazılarını ve dünyadaki gelişmeleri www.alphanmanas.com adlı blog’unda yorumlayarak paylaşıyor.
 • Teknoloji ve inovasyon içeren onlarca patent aldığı için ‘mucit‘ olarak da tanınıyor. Zamanının bir bölümünü toplumsal yaşam kalitesini yükseltmeye yönelik irili ufaklı yenilikçi teknoloji ürünü buluşlara ayırıyor. Tasarımları arasında ev eşyaları, güvenlik ve günlük yaşamla ilgili ürünlerin yanı sıra, uzun yıllardan beri kullanılan ürünleri çağdaşlaştırma ve daha fonksiyonel hale getirilmesine yönelik çalışmalar da bulunuyor.
 • Yakın ve uzak gelecekteki uygarlıklara daha iyi bir yaşam tarzı, ortam ve ürünler sağlamak üzere fikirler geliştiriyor. Aynı zamanda bu çalışma ve tecrübelerini Türkiye ve yurt dışında ‘Gelecek‘ teması altında verdiği konferanslarıyla toplumlarla paylaşıyor.