BİYOGRAFİ

Anlatıcı, Sunucu, Yazar, Tv Programcısı

1961 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Metin Uca, Kimya Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve gazetecilik eğitimi aldı. 1987 yılında muhabirlik hayatına başlayıp TRT, Kanal D, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı. Günaydın Türkiye ve Passaparola gibi uzun yıllar ekranda yer alan programlar ile  sunuculuk hayatına önemli imzalar attı.

1987 yılında Anadolu Ajansı’nın sınavını kazanarak muhabirlik hayatına başladı. Çok sayıda gazetecilik ve televizyonculuk ödülünün sahibidir. 1999 – 2000 yıllarında TRT’ de televizyoncu olarak çalışmaya başladı ve kuruluşundan itibaren Kanal D Ankara bürosunda muhabir olarak görev yaptı.

Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star televizyonlarında muhabir ve programcı olarak çalıştı.1999 yılından itibaren kendi özgün sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri ile İstanbul’da çalışmaya başladı.

Geniş toplumsal kesimlerin sevdiği programlara sunucu, yapımcı olarak imza attı. 1999-2003 yılları arasında Türkiye’nin en özgün ve eğlenceli sabah haber şovu Günaydın Türkiye’yi Star ekranlarında sundu.

700 bölüm yayınlanan Passaparola ve TRT’de 180 bölüm yayınlanan Miras adlı programların sunucusu ve yaratıcı ekibinde yer alan Uca, Maydanoz, Büyüklere Masallar, Pişti isimli stüdyo programlarıyla da Show TV, ATV ve Star TV gibi kanallarda çalışmalarını sürdürdü.

KİTAPLARI
  • Tanrı Vermiş Pırasa Hiç Yenir mi Yarasa?
  • Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim
  • Yes Yerine Orrayt Demek Caiz midir Hocam?
  • Alışmadık Gözde Lens Durmaz
  •  Her Book’a Mandanoz
  • Tüh!